Orszak Trzech Króli

6 stycznia dla wielu ludzi jest dniem wolnym od pracy, ale nie dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej Wrocławia. Od samego rana trwały przygotowania do udziału w Orszaku Trzech Króli.

Strażnicy z Referatu Patroli Konnych pod dowództwem swojego kierownika Zbigniewa Golonki musieli przeobrazić się w trzech mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Funkcjonariusze mają w przygotowaniach duże doświadczenie, ponieważ biorą udział w obchodach tego święta już od wielu lat.

Udział w uroczystościach wraz ze swoimi opiekunami brały konie Straży Miejskiej Wrocławia: kary Solaris, którym opiekuje się sam kierownik referatu, Zbigniew Golonka, gniady Legat – koń Krzysztofa Jakubczyka i kasztanowaty Buczyn, Jacka Górala. Dzień zaczął się tradycyjnie, od nakarmienia koni. Potem wierzchowce poddane były zabiegom pielęgnacyjnym. To, że konie prezentują się zdrowo i pięknie wymaga ogromnego wkładu ze strony opiekunów. Są czyszczone, nabłyszczane, czesane, mają wypastowane kopyta specjalnym preparatem do pielęgnacji i kiedy są już gotowe do pracy, strażnicy wprowadzają je do przyczep i przewożą na miejsce. W dniu 6 stycznia był to Ostrów Tumski, skąd miał wyruszyć Orszak. Konie grzecznie czekały w swoich przyczepach, a strażnicy przeobrażali się w Trzech Króli.

IMG 9113

IMG 9658

IMG 9274

IMG 9982

IMG 9989

zdjęcia: Krzysztof Porawski

Praca strażników miejskich w czasie tego święta, to również wykonywanie swoich typowych obowiązków służbowych. Patrole rozmieszczone były na całej trasie przemarszu, a oprócz tego funkcjonariusze szli w Orszaku, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo. Zmotoryzowane patrole zapewniały drożność ulic dla kroczącego tłumu. Służyliśmy pomocą, zapewnialiśmy bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom przemarszu.

IMG 989

Dziękujemy za wspólne spędzenie tego czasu.

 

 

 

 

 Infolinia U.M
 Informator
 Rozkład jazdy
 Mapy