W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

URUCHOMIONO SPECJALNY AUTOBUS DLA BEZDOMNYCH (czytaj dalej)

Wieczorem 4 stycznia 2020r. na ulice Wrocławia wyjechał po raz pierwszy wyjątkowy autobus – Streetbus. Celem codziennego wyjazdu autobusu kursującego między godz. 20.00 a 23:30 jest wsparcie najbardziej potrzebujących mieszkańców Wrocławia – osób w kryzysie bezdomności ulicznej, które na starannie wybranych i oznaczonych przystankach mogą wsiąść i posilić się ciepłą zupą oraz kubkiem gorącej herbaty.

 

Wspólny pilotażowy projekt Fundacji Homo Sacer oraz MPK Wrocław jest finansowany ze środków Miasta Wrocław i będzie realizowany do 12 kwietnia 2020 r.

 

Poza doraźnym wsparciem w postaci ciepłego posiłku kluczowa jest także obecność w autobusie streetworkerów, asystentów z doświadczeniem bezdomności oraz wolontariuszy związanych z różnymi organizacjami działającymi w obszarze pomocy osobom wykluczonym i ubogim (m. in. Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, Zupa na Wolności, Misja Dworcowa). Integracja różnych podmiotów skutkująca rozszerzeniem współpracy i jak największą intensyfikacją wsparcia to również ważny aspekt ulicznego autobusu.

Ostatnim przystankiem Streetbusa będzie Ogrzewalnia Św. Brata Alberta prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie, stanowiąc tym samym propozycję dla wszystkich pasażerów potrzebujących bezpiecznego i ciepłego noclegu.

Do zespołu Streetbusa raz w tygodniu dołączy prowadzone przez Fundację Homo Sacer „Uliczne Ambulatorium MiserArt” czyli ambulans z pielęgniarką lub lekarzem, którzy od kilku lat zapewniają wsparcie przedmedyczne osobom doświadczającym bezdomności.

wf