W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

BEZPIECZNA KOBIETA NA MAŚLICACH (w dalszej części poradnik dla kobiet – warto przeczytać)

Funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia stworzyli program „Bezpieczna Kobieta w Mieście”. Akcja jest bardzo popularna wśród mieszkanek Wrocławia. Rada Osiedla Maślice zwróciła się z prośbą o przeprowadzenie takich zajęć na swoim osiedlu. W dniu 03 kwietnia w szkole przy ul. Lubelskiej odbyło się spotkanie z Wrocławiankami, które poprowadzili funkcjonariusze z Oddziału Patrolowo – Prewencyjnego Straży Miejskiej Wrocławia: insp. Beata Dopierała, insp. Wojciech Bajorek, insp. Robert Paluch oraz insp. Waldemar Pilichowski.

Panie miały okazję dowiedzieć się z jakimi zagrożeniami najczęściej mogą się spotkać, jak zabezpieczyć swoje karty, pieniądze, torebki i inne wartościowe rzeczy. Jakie metody są najczęściej stosowane przez oszustów i naciągaczy, jakich miejsc i sytuacji należy unikać. Został również poruszony temat cyberprzemocy i wyłudzeń internetowych oraz jak należy w tym przypadku postępować. Insp. Waldemar Pilichowski demonstrował i uczył Panie skutecznych sposobów uwalniania się w przypadku napadu. Zakres kursu obejmował również podstawy pierwszej pomocy. Kursantki uczyły się jak ratować osobę napadniętą lub poszkodowanego w stanie zagrożenia życia.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których powinny przestrzegać wszystkie Panie.

Powszechnie panuje przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn, łatwiej je przestraszyć i przez to sprawcy napadów i kradzieży wybierają je na swoje ofiary. Zdecydowanie częściej kobiety stają się też ofiarami na tle seksualnym i to nie tylko na ulicy, ale również w domach.
Takie zdarzenia mogą wpłynąć na resztę życia. Żeby zminimalizować zagrożenia każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania. Im więcej kobieta wie o takich zasadach, tym bardziej prawdopodobne jest, że uda jej się tego zagrożenia uniknąć.

Drogie Panie!!! Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy jesteśmy same?

W domu
1. Zawsze zamykaj drzwi na zamki.
2. Wieczorem zasłaniaj firanki i strzeż prywatności.
3. Nie wpuszczaj nikogo obcego do mieszkania.
4. Nie udzielaj żadnych informacji osobistych osobom, których nie znasz, zwłaszcza przez telefon.
5. Na noc pozamykaj okna lub pozostaw tylko uchylone, tak żeby nie można ich było otworzyć z zewnątrz – szczególnie, gdy mieszkasz na parterze lub pierwszym pietrze.
6. Nie wsiadaj do windy z nieznajomymi.
7. Zastanów się czy otwierać drzwi od swojego mieszkania, kiedy na piętrze znajdują się obce osoby.

Na ulicy
1. Unikaj nocnych spacerów. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu.
2. Nie nawiązuj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje.
3. Przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj kontaktu z osobami nietrzeźwymi.
4. Nie zawieraj na ulicy znajomości, nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj również z ofert podwiezienia przez takie osoby.
5. Nie podchodź do samochodu, który zatrzymał się, a będące w nim osoby proszą Cię o pomoc, szczególnie uważaj, gdy w aucie są mężczyźni.
6. Nie noś ze sobą cennych rzeczy, unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki.
7. Cenne rzeczy, dokumenty oraz pieniądze postaraj się mieć przy sobie, nie w torebce. przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie oddać ją sprawcy, unikając w ten sposób zagrożenia.
Podróż komunikacją publiczną

1. Wsiadając do pustego autobusu, tramwaju czy pociągu zajmij miejsce blisko kierowcy, motorniczego, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie. Unikaj grup, które spożywają alkohol – ich zachowanie bywa agresywne.
Podróż samochodem

1. Nigdy nie zabieraj autostopowiczów, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju.
2. Nie pozostawiaj torebki czy innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera lub kanapie z tyłu, schowaj je do bagażnika.
3. Nigdy nie zatrzymuj się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu.
Wyjście na imprezę lub dyskotekę

1. Unikaj samotnych wyjść na imprezy czy do dyskoteki, zwłaszcza gdy nie będziesz bawić się tam ze swoimi znajomymi.
2. Bądź ostrożna w zawieraniu znajomości, szczególnie z grupą mężczyzn będących pod wpływem alkoholu.
3. Nowo poznanym osobom nie opowiadaj zbyt dużo o sobie, o tym gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz czy jakie masz codzienne zwyczaje.
4. Spożywaj napoje tylko takie, które były przy Tobie otwarte, albo widziałaś jak je przygotowywano.
5. Nie dopijaj napoju, który wcześniej zostawiłaś; stosuj zasadę, że napój przed wyjściem na parkiet wypijasz w całości, a po powrocie kupujesz nowy.
6. W żadnym przypadku nie zażywaj i nie daj się namówić na spożywanie jakichkolwiek substancji, szczególnie gdy proponują Ci to nowo poznane osoby.
7. Jeżeli nie masz zagwarantowanego odprowadzenia czy odwiezienia do domu przez dobrych znajomych, unikaj zbyt dużego spożycia alkoholu i skorzystaj z taksówki – poproś kierowcę aby towarzyszył Ci do samych drzwi. W żadnym przypadku nie wsiadaj do samochodu z niedawno poznanymi osobami.

Pamiętaj!!! Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu środków odurzających jest naruszeniem prawa.

Gdy zostałaś zaatakowana
W miarę możliwości oceń sytuację, czy warte jest narażanie zdrowia i życia dla rzeczy, które chcą zabrać Ci napastnicy, czy masz szansę obrony przed napastnikami. Jeżeli jest ich kilku to wygranie z nimi nie jest realne. Czy możliwa jest ucieczka? Ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest oznaką tchórzostwa, lecz podstawowym elementem obrony, zwłaszcza przy zagrożeniu zdrowia i życia.

Jeżeli zdecydujesz się na obronę pamiętaj
1. Równocześnie z obroną wzywaj pomocy.
2. Przede wszystkim staraj się utorować sobie drogę ucieczki.
3. Stosując znane sposoby obrony nie przekraczaj ich granic (obrona musi być współmierna do zagrożenia).

Po napadzie
1. Postaraj się znaleźć świadków zdarzenia, być może widzieli kierunek oddalenia się sprawców lub udzielą Ci innej pomocy,
2. Powiadom Policję lub inne służby dzwoniąc na numery 112, 997, 986, jeśli przy napadzie zostałaś pobita powiedz o tym.
3. Jeżeli to możliwe nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, postępuj zgodnie z poleceniami policjanta.
4. Jeżeli stałaś się ofiarą napaści na tle seksualnym, nie zmieniaj odzieży, nie pierz jej, ponieważ możesz zniszczyć materiał dowodowy, powiadom natychmiast Policję.

Dziękujemy wszystkim Paniom za liczne przybycie!!!

Plakat – RO Maślice

Zdjęcia za zgodą uczestniczek.

BD – Oddział ZP