W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

NIEWYBUCH Z BUDOWY PRZY ULICY BRANIBORSKIEJ WYWIEZIONY- strażnicy miejscy współdziałają z innymi służbami (zdjęcia)

08 marca 2019 r. na placu budowy przy ulicy Braniborskiej 44 robotnicy wykopali niewybuch z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony przez policję. 500 kilogramowa bomba będzie wywieziona na poligon w sobotę rano. Na czas akcji saperów (08.00-11.00) mieszkańcy pobliskich nieruchomości (w promieniu 400 metrów od niewybuchu) byli proszeni o opuszczenie swoich mieszkań. Obszar wyznaczony do ewakuacji: od zach: Litomska, plac Strzegomski, Smolecka – od płn: Kruszwicka od wsch: Szczepińska, Nabycińska od poł: Robotnicza CZK Przygotowuje autobusy, które posłużą za schronienie na czas ewakuacji. Dostępna była także Szkoła Podstawowa nr 14.  Już od piątku do późnych godzin nocnych, strażnicy miejscy przekazywali mieszkańcom zagrożonego terenu, informację o konieczności opuszczenia mieszkań na czas usuwania niewybuchu.  Strażnicy pukali do mieszkań, informowali mieszkańców, a tam gdzie nikogo nie było zostawiali pisemną informację w drzwiach. Takie informacje naklejali również taśmą  na drzwiach wejściowych do budynków mieszkalnych.

W sobotę od rana strażnicy miejscy kontynuowali akcję informowania mieszkańców  a następnie przystąpili do ewakuacji osób z mieszkań, w których (jak ustalono w dniu poprzednim) przebywały osoby starsze i wymagające pomocy.  Były one  radiowozami straży miejskiej przewożone do specjalnego autobusu na pl. Solidarności i do szkoły na Zachodniej. Ewakuację prowadzą również strażacy z OSP oraz Policja. Następnie strażnicy na ul. Legnickiej nie dopuszczali do ruchu pieszych  oraz przebywania  pasażerów czekających na tramwaje. Ruch na Legnickiej jest zamknięty, ale tramwaje tamtędy jeżdżą nie zatrzymując się na przystankach.

Około godziny 12.30 zakończono działania związane z wywiezieniem niewybuchu. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i bezpiecznie.

Ale to jeszcze nie koniec pracy dla strażników – teraz będziemy odwozili do domów osoby które były przez nas wcześniej ewakuowane.

WF