W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

MINIRATOWNIK – PODSUMOWANIE 2018 ROKU

W styczniu mijają równo trzy lata od kiedy Straż Miejska Wrocławia realizuje program „MiniRatownik”. Postawiliśmy sobie za cel wykształcenie naszych najmłodszych obywateli właśnie w kierunku udzielania pierwszej pomocy. Jest to nasza inwestycja w przyszłość. To oni kiedyś być może będą na miejscu, gdzie ktoś z nas tej pomocy będzie potrzebował, wtedy zaczerpniemy z konta, w którym teraz lokujemy wiedzę. Dziś robimy podsumowanie roku 2018r. Przeszkoliliśmy w tym czasie 7619 osób z 73 placówek. Zajęcia były realizowane w różnych grupach wiekowych, począwszy od żłobka.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu stworzyliśmy „Szpital Pluszowego Misia”, czyli formę nauki dostosowaną do potrzeb maluszków do 3 lat.
Największa ilość zajęć odbyła się w grupach wiekowych 2,5 – 10 lat. Z niektórymi dziećmi spotykamy się już kolejny raz i jesteśmy pewni… to co robimy działa! Maluchy doskonale pamiętają przekazaną im wiedzę i potrafią ją zastosować. Byliśmy również w Szkole Podstawowej nr 74, przy ul. Kleczkowskiej i uczestniczyliśmy z dziećmi w kolejnej próbie pobicia Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W próbie brało udział 180 uczniów szkoły. Próba została zaliczona pozytywnie, a rekord pobity.
Program „MiniRatownik” ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dzieci mogą ćwiczyć na specjalnych fantomach resuscytację, mogą zapoznać się z zasadami działania defibrylatora AED i gdzie to urządzenie jest dostępne.
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i istotne jest, żeby już najmłodsi nabywali umiejętności oraz oswajali się z ideą pomagania. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę. Przykładów ratowania życia przez najmłodszych nie brakuje. Dziecko powinno znać numery alarmowe, potrafić wezwać pomoc, znać kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi, co ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłaniu karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i wezwania pogotowia czy powiadomienia osoby dorosłej. Powinny posiadać wiedzę jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak udzielić pomocy praktycznej, w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.
Przy okazji zajęć z pierwszej pomocy zawsze zapoznajemy naszych podopiecznych z umundurowaniem i pracą Strażnika Miejskiego.
Straż Miejska Wrocławia prowadzi zajęcia z Pierwszej Pomocy także dla osób dorosłych, w tym seniorów.
Funkcjonariuszka prowadząca zajęcia inspektor Beata Dopierała ukończyła Wyższą Szkołę Medyczną w Legnicy na kierunku pielęgniarstwo.
Nauczycieli i opiekunów ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, chętnych, aby przeprowadzić w ich placówkach zajęcia z cyklu „MiniRatownik” prosimy o kontakt na adres straz@strazmiejska.wroclaw.pl,  informacje dotyczące szczegółów programu – insp. Beata DopierałaOddział Patrolowo – Prewencyjny, tel. 502810968.

BD – Oddział ZP