W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

WYŁUDZAJĄ OD WRAŻLIWYCH – ŻERUJĄ NA POTRZEBUJĄCYCH – Straż Miejska Wrocławia ostrzega i informuje

W dniu 03 października 2018r. funkcjonariuszki z Oddziału Patrolowo – Prewencyjnego w trakcie działań w rejonie ulic Kotlarska i pl. Nowy Targ zauważyły kobietę zaczepiającą przechodniów. Po dłuższej obserwacji okazało się, że zatrzymującym się pieszym wręczana jest do podpisu lista i po chwili te osoby przekazują kobiecie pieniądze.

W związku z popełnionym wykroczeniem (teren Parku Kulturowego, art. 112§7 ust. 2a – nagabywanie osób przebywających na obszarze Parku Kulturowego, a także nagabywaniu i powiadamianiu o towarach, usługach i imprezach), patrol wylegitymował kobietę. Osoba prowadząca zbiórkę twierdziła, że nie zna języka polskiego, przyjechała ze Szwecji, a w najbliższych dniach wraca do Rumunii. W wyniku ustaleń okazało się, że pieniądze zbierane są na „Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie”. Strażniczki poprosiły o okazanie zgody na prowadzenie zbiórki. W związku z brakiem stosownych zezwoleń oraz podejrzeniem popełnienia przestępstwa na miejsce został wezwany patrol Policji, który przewiózł kobietę na Komisariat celem prowadzenia dalszych czynności.
Straż Miejska ostrzega!!!
Osoby wyłudzające pieniądze podają się za wolontariuszy, którzy zbierają środki na fundacje, za rodziców chorych dzieci, wykorzystują drastyczne zdjęcia i historie. Rozsyłają emaile z prośbą o pomoc, dzwonią, handlują cegiełkami, kartkami, kwiatami czy figurkami. Wszystko z „myślą o potrzebujących”. Tymczasem zebrane pieniądze lokują w swoich kieszeniach. Oszustów, którzy zarabiają w ten sposób nie brakuje.
Corocznie kwoty darowizn są wyższe, korzystamy z możliwości przekazywania 1% na organizacje pożytku publicznego. Z chęcią odpowiadamy na apele chorych, pogorzelców, powodzian, ubogich, niepełnosprawnych – wszystkich, którzy tej pomocy oczekują. Tymczasem duże grono oszustów bez skrupułów wykorzystuje dobre serca i otwarte portfele darczyńców, a proceder nazywany jest oszustwem na tzw. miłosierdzie. Oszuści nie wykazują żadnej empatii do osób, których wizerunki i historie są wykorzystywane. Liczą, że w gąszczu informacji, ogłoszeń, apeli i próśb nikt nie sprawdzi prawdziwości ogłoszenia. Zazwyczaj tak jest, bo tylko nieliczni sprawdzają zanim podzielą się pieniędzmi.
Sprawdź dokładnie, zanim podarujesz!!!
Dokładnie wypytujmy osobę, która prowadzi sprzedaż na cele charytatywne bądź zbiórkę, kogo reprezentuje i czy zbiórka została zgłoszona. Na przeprowadzenie każdej zbiórki ogólnopolskiej (również internetowej) wymagana jest zgoda Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Lokalnej – zgoda władz samorządowych. Zbiórki muszą być zgłoszone również na portalu http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index
Przypominamy również, że nikt nie może zbierać pieniędzy odwiedzając prywatne mieszkania lub chodząc z puszką po ulicy. Wyjątkiem jest akcja organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Osoby prywatne nie mają prawa prowadzić zbiórek publicznych. Mogą je organizować fundacje, stowarzyszenia (muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego) lub komitety.
Warto pomagać? Oczywiście,że warto. Pomagajmy i wspierajmy osoby potrzebujące, jest ich niestety bardzo wiele, ale czyńmy to z rozwagą.
www.noweinfo.pl/uwaga-zaczely-sie-oszustwa-na-gluchonieme-dzieci


Źródło ikony: https://fakty.interia.pl/podkarpackie/news-uwaga-tak-wyludzaja-twoje-pieniadze,nId,1242777
BD – Oddział ZP