W SŁUŻBIE SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

UWAGA NA BARSZCZ KAUKASKI – co zrobić ? (czytaj dalej)

Miasto podpisało  ze specjalistyczną firmą na usuwanie zagrażających zdrowiu barszczy. W razie wystąpienia takiego przypadku, należy ten fakt zgłosić do Straży Miejskiej Wrocławia (986) lub do Biura Ochrony Przyrody i Klimatu, podając w miarę możliwości bliższe informacje, tj. imię i nazwisko właściciela terenu, na którym rośnie barszcz, nr kontaktowy oraz adres. Wszystkie zgłoszone przypadki zostaną zweryfikowane przez Straż Miejską Wrocławia. Ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo i nie podejmować prób usuwania barszczy na własną rękę.

Jak go rozpoznać?

Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.

Dodatkowo ich liście są bardzo duże – dorastają do 2 m i więcej, przy czym blaszki liściowe osiągają rozmiar 1,2–1,5 metrów.

Metody i termin zwalczania

Termin jesienny to najlepszy czas na zwalczanie barszczy, ponieważ w tym okresie najłatwiej jest go rozpoznać po silnych, dorodnych rozetach. Niszczenie roślin może polegać na ręcznym usuwaniu przy pomocy motyk bądź też przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Barszcze w optymalnych warunkach rosną jak rośliny dwuletnie i rozmnażają się wyłącznie z nasion. Barszcz można niszczyć mechanicznie w drugim roku wegetacji, gdy wyrastają pędy.

W miejscach, na których doszło do rozsiania się nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 3-4 lata (zgodnie z żywotnością nasion). Zabiegi opryskiwania można wykonać :

  • wiosną do połowy maja, na siewki (do fazy rozety);
  • wczesnym latem, od czerwca, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych, do początku kwitnienia;
  • późnym latem do jesieni gdy rośliny osiągną fazę dobrze rozwiniętej rozety (wysokość roślin od 15 do 35 cm);
  • późnym latem do jesieni, na osobniki wieloletnie, gdy rośliny zaczynają gromadzić substancje pokarmowe w korzeniach.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego :

  • zmyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem,
  • unikaj słońca przez co najmniej 48 godz.,
  • jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jeżeli surowicze pęcherze nie uległy rozerwaniu, zmienione miejsce można posmarować Hydrokortyzonem.  W przypadku otwartej rany stosujemy Panthenol.

W przypadku, gdy parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej chroń je okularami przeciwsłonecznymi o jak najwyższym filtrze UV.

Ważne!  Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, gdyż zawarte w nim substancje mogą prowadzić do licznych owrzodzeń i martwicy tkanek.

Ważne telefony

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa – tel. 71 371-84-35

Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 71 770-22-22

Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia – tel. 71 777 76 13

Straż Miejska – tel. 986 (zgłaszanie interwencji),

email: interwencje@strazmiejska.wroclaw.pl;

Oddział Ochrony Środowiska tel: 71 310 06 46

Pogotowie Ratunkowe – tel. 999

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i/lub trudności ze zwalczaniem roślinności inwazyjnej postuluje się zasięgnąć porady w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 15-17, we Wrocławiu.

materiały ze strony: https://www.wroclaw.pl/srodowisko/usuwanie-zagrazajacych-zdrowiu-barszczy

wf